RUSIJA ĆE ZAGOSPODARITI MOREM – MOSKVA OBNAVLJA I OSAVREMENJUJE RATNU FLOTU, RAZVIJA NOVO NAORUŽANJE

Do 2020: biće uloženo 150 milijardi dolara, proizvedeno osam nuklearnih podmornica i 51 brod. Do 2016: ratni razarači biće opremljeni brodskom verzijom antiraketnog sistema S-500

Rusi će ponovo gospodariti morem! Ratna mornarica te zemlje uveliko se modernizuje, a do kraja ove decenije u nju će biti uloženo neverovatnih 150 milijardi dolara.

Izrađuju se nove nuklearne podmornice, razvija novo naoružanje, a Moskva planira da ponovo uspostavi svoje pomorske baze na Kubi, u Vijetnamu i na Sejšelskim ostrvima.

Moramo da budemo jaki

Koliko je Rusija ozbiljna u nameri da povrati svoju nekadašnju moć na morusvedoči i izjava predsednika Vladimira Putina koju je dao u brodogradilištu „Sevmaš„.

– Rusija mora da zadrži status jedne od najvećih pomorskih sila. Razvoj naše mornarice mora da bude prioritet. Podmornice će biti kamen temeljac obnovljene mornarice – rekao je Putin u brodogradilištu, gde je prisustvovao početku izgradnje najnovije, četvrte generacije ruskih nuklearnih podmornica, nazvane „Knez Vladimir”, po vladaru te zemlje koji se smatra osnivačem moderne Rusije. Putin je najavio da će do 2020. biti proizvedeno osam novih nuklearnih podmornica i 51 novi brod.

Uporedo sa izgradnjom podmornica, Rusija radi i na projektima bespilotnih brodova, koji će se koristiti za antiterorističke borbe, patroliranje i borbu protiv pirata. Velika prednost takvih brodova jeste što je za njihovu izradu potrebno svega godinu dana.

Novi nosači aviona

Grandioznim planom obnove ruske mornarice nije predviđena izgradnja još nekog nosača aviona, ali priprema projekta je već započela. Ruska ratna mornarica trenutno ima jedan nosač aviona „Admiral Kuznjecov”, a prema nekim najavama, 2018. trebalo bi da bude završen projekat novog „supernosača aviona”, čija bi izgradnja trebalo da počne 2020. Paralelno sa tim projektom, Rusija planira izradu aviona koji će biti osnova njenih mornaričkih jedinica. Pretpostavlja se da će to biti lovac „su-47 berkut”.

 

Pored toga, Rusi su obelodanili da će njihovi ratni razarači do 2016. biti opremljeni brodskom verzijom antiraketnog sistema S-500. To oružje predstavlja ponos ruske armije, a služi za zaštitu vazdušnog prostora. Može da presretne i uništi projektile na udaljenosti od 3.500 kilometara i do 185 kilometara u visinu. Takođe, Rusija u saradnji sa Indijom razvija i krstareću raketu koju bi koristile pomorske i vazduhoplovne snage dve zemlje.

Ruska mornarica trenutno van svojih granica raspolaže jedino pomorskim bazama u Ukrajini i Siriji. U Svestalu na Krimskom poluostrvu, stacionirana je crnomorska flota. Sirijska luka Tartus ruskoj mornarici je na raspolaganju još od 1971. Zbog oružane pobune protiv predsednika Sirije Bašara al Asada budućnost te pomorske baze dovedena je u pitanje.

Povratak u Vijetnam

U sovjetsko vreme, Moskva je svoje pomorske baze imala na Kubi i Vijetnamu. Tokom svog prvog predsedničkog mandata, Vladimir Putin je još 2002, iz strateških razloga, obustavio korišćenje vijetnamske Cam Ran baze, a nešto kasnije i baze Lurd na Kubi. Ta odluka bi, po svemu sudeći, sada mogla biti promenjena. Vijetnamski predsednik Truong Tan Sang već je nagovestio spremnost za blisku vojnu saradnju sa Rusijom. Njegova vlada favorizuje Moskvu u pogledu budućnosti luke Cam Ran.

Sila …. Putin govorio povodom pokretanja projekta izgradnje podmornica „Knez Vladimir”
  1. #1 od Nikola Madjarev, 29. Jula 2015. - 10:03

    OK

Vaš komentar